Чи потрібні нам «мудрі» зуби або стоїть їх видаляти?
Що викликає аномальне розташування?
Які ускладнення можуть виникнути? Коли потрібно видаляти?
Чи є складності при видаленні?
Що потрібно і що не можна робити після операції?
Зубами мудрості називають «вісімку» або 3-й моляр. У зубному ряду вони розташовуються в самому кінці і восьмі за рахунком від центральних різців. Прорізуються найостаннішими і, як правило, завдають багато проблем. Чи потрібні людині ці зуби? Чи треба їх лікувати або краще видалити? На всі питання кваліфіковану відповідь дають фахівці стоматологічної клініки Ora Pro Clinic (Київ).
Чому зуби «мудрі»?
Вісімки з’являються у віці до 25 років, а їх коріння починають формуватися в 15-17 років. Чверть століття – вік, коли людина починає набувати досвіду, мудрість. Тому і зуби, які прорізуються в цьому віці, назвали так. Якщо до 27 років треті моляри не з’явились, то і чекати цієї події вже не варто.
Чи потрібні вони людині?
Природа «подарувала» людині ці зуби, щоб він міг пережовувати грубу жорстку їжу. Первісним людям вони були необхідні, але у сучасної людини харчової раціон складається з термічно обробленої, м’якої їжі, тому «додаткові» зуби втратили свою актуальність. Крім того, вони часто ростуть з ускладненнями.
Зубах мудрості просто не вистачає місця, тому вони можуть неправильно розташовуватися в щелепи, чинячи тиск на корені сусідніх зубів, викликаючи біль і запалення ясен. Деякі вчені вважають їх атавізмом, непотрібним сучасній людині. Тому, якщо зуби мудрості завдають дискомфорт, краще їх видалити.
Що викликає аномальне розташування?
На аномальну локалізацію вісімки впливають такі чинники:
- недолік місця для третього моляра;
- авітаміноз;
- рахіт;
- інфекційні захворювання;
- порушення ендокринного балансу.
Якщо дані фактори проявляються в юнацькому віці і в період прорізування зубів мудрості, то можна гарантувати неправильне їхнє становище.
Які ускладнення можуть виникнути?
Брак місця впливає на розташування одиниць зубного ряду. Треті моляри через маленьку щелепи можуть:
- зміщуватися, викликаючи скупченість зубів;
- відхилятися від вертикальної осі – рости похило;
- в повному обсязі прорізуватися (ретенція);
- викликати запалення ясен, що покриває зуб – перикоронарит;
- викликати порушення прикусу;
- стати причиною руйнування сусідніх зубів.
Якщо коронка зуба прорізалася в повному обсязі, то під слизовий «капюшон» потрапляє їжа і накопичується там, викликаючи запалення, розмноження патогенних організмів, в тому числі гноєтворних. Патологічний процес може поширитися не тільки на ясна, коріння сусідніх молярів, але і на кістки щелепи.
Якщо при появі тривожних симптомів не видалити зуб, це може привести до:
- генетично;
- поднадкостнічного абсцесу;
- утворення флегмони.
Треті моляри дуже незручно розташовані і є важкодоступними для проведення гігієнічних процедур. Похибки в очищенні зубів призводять до карієсу і інших стоматологічних захворюваннях. Щоб уникнути проблем, необхідно регулярно відвідувати стоматолога.
Виявивши наявність зачатків зубів мудрості, фахівець буде спостерігати за процесом прорізування, напрямком росту і якщо він помітить проблеми, що впливають на стан зубощелепного апарату, то вчасно проведе лікування або видалення. Остаточне рішення про збереження або видалення вісімки лікар приймає на підставі рентгенівського знімка зубів.
Коли потрібно видаляти?
Неправильне розташування моляра в щелепи (нахил, поворот, дистопія);
неповне прорізування або повна ретенція;
запалення м’яких тканин (ясен);
кишеню кістковий між 8-м і 7-м зубами, що призводить до карієсу сусіднього 7-го зуба;
ортодонтические свідчення.
Чи є складності при видаленні?
Основною складністю є його розташування – доступ до зуба утруднений. При наявності якісних і правильних інструментів, а також при високій кваліфікації хірурга видалення зуба мудрості проходить недовго і головне – абсолютно безболісно.
Після видалення зуба обов’язково накладаються шви для збереження кров’яного згустку, а також для попередження потрапляння їжі або інфекції в рану.
Де видаляти?
Щоб операція пройшла успішно, безболісно і швидко, слід вибрати хорошого фахівця. У Ora Pro Clinic видалення зуба мудрості – звична хірургічна операція. Завдяки сучасному обладнанню і висококваліфікованим хірургам-стоматологам видалення вісімки будь-якого ступеня складності проходить без ускладнень.
Якщо пацієнт боїться процедури або передбачається складне хірургічне втручання, крім місцевого знеболювання, використовується медикаментозний сон. Це стан, коли пацієнт знаходиться у свідомості, але не відчуває болю і страху перед процедурою. Рефлекси і м’язовий тонус знижені, що полегшує доктору маніпуляції в ротовій порожнині, а пацієнт після операції нічого не пам’ятає.
Особливості видалення
Після проведення знеболювання лікар робить видалення моляра за наступною схемою:
- робить скальпелем надріз ясна в проекції зуба;
- оголює стінки ложа;
- висвердлює на кістки лунку, що забезпечує доступ до зуба;
- розрізає коронку фрезою на частини і витягує;
- розділяє і видаляє частинами коріння;
- промиває, очищає, обробляє операційне поле;
- закладає йодоформну турунду в лунку, що утворилася після операції;
вшивають.
Після видалення зуба мудрості в Києві в Ora Pro Clinic лікар рекомендує пацієнту прийти на наступний день для спостереження за станом оперованого ділянки. Фахівець також розповідає пацієнту, які процедури слід виконувати, щоб уникнути ускладнень і знизити вираженість післяопераційних наслідків.
Які відчуття після операції?
Після видалення зуба мудрості пацієнт може відчувати:
- Біль. Якщо рана невелика і немає ускладнень, то біль після видалення зуба мудрості проходить в середньому за 6-7 днів. Після складної операції може відчуватися тривалий час. При необхідності лікар прописує прийом анальгетиків і стежить за станом пацієнта.
- Набряк. Хірургічні маніпуляції в складних випадках проходять з пошкодженням слизової і кровоносних судин, що може викликати набряк після видалення зуба мудрості. У нормі він повинен пройти через кілька днів. Якщо припухлість не проходить, слід звернутися до лікаря, можливо, шви були накладені занадто туго і немає відтоку рідини з лунки.
- Кровотеча – при дотриманні рекомендацій в післяопераційний період кровотеча за 1-2 дня. Тривалі рясні кровотечі необхідно лікувати.
Післяопераційні ускладнення:
- альвеоліти;
- луночкового кровотечі;
- перелом кореня зуба;
- синдром сухої лунки.
При видаленні вісімки верхньої щелепи можуть відзначатися:
- перфорація верхньощелепної пазухи;
- розриви слизової оболонки альвеолярного відростка верхньої щелепи.
Висока кваліфікація хірургів Ora Pro Clinic знижує до мінімуму ризик ускладнень.
Що потрібно і що не можна робити після операції?
Лікар Ora Pro Clinic докладно розповідає пацієнту, що робити після видалення зуба мудрості:
- можна прикласти холод, щоб усунути набряк і знизити вираженість болю;
- виключити фізичні навантаження мінімум на 2-3 дня;
- уникати загального перегріву – не відвідувати лазні, сауни, чи не приймати гарячі ванни;
- не пити спиртні напої, не курити хоча б перші кілька днів;
- дотримуватися гігієни ротової порожнини, але дуже обережно чистити зуби з боку ушкодження.
Після операції пацієнту потрібен нагляд лікаря протягом 1-2 тижнів. Це стандартний період відновлення після втручань такого характеру. При необхідності пацієнту можуть бути прописані антибіотики та інші медикаменти.
Скільки коштує операція?
На операцію з видалення зуба мудрості ціна залежить від:
- складності випадку;
- виду анестезії;
- застосовуваних знеболюючих препаратів;
- витратних матеріалів.
У хорошій клініці вартість послуг не може бути занадто низькою – це один з критеріїв при виборі лікувального закладу. Дешева операція повинна насторожити пацієнта. Така економія може коштувати здоров’я і привести до ще більших витрат на лікування післяопераційних ускладнень.