Ora pro
професійний підхід до лікування зубів строго відповідно до міжнародних стандартів і європейським протоколам, а також відповідно до стандартів Міністерства Охорони здоров'я України.
Пн - Пт с 9:00 до 20:00
Сб - Нд с 9:00 до 17:00

Що робити, якщо малюк боїться стоматолога: досвід лікування дітей без страху

Головна  /  Лікування карієсу молочних зубів   /  Що робити, якщо малюк боїться стоматолога: досвід лікування дітей без страху

Що робити, якщо малюк боїться стоматолога: досвід лікування дітей без страху

Чому дітки бояться стоматологів?
Як підготувати дитину до лікування зубів?
Як в Ora Pro Clinic лікують дитячі зубки?

Дентофобія – страх лікування зубів, властивий не тільки дорослим. Маленькі діти дуже бояться відвідин лікаря, і іноді негативний досвід приводить до розвитку фобії. Тому дитячий стоматолог повинен бути не просто фахівцем високого класу, а психологом і знайти підхід до маленького пацієнта. Стоматологічна клініка Ora Pro Clinic в Києві – сімейна клініка. Діти із задоволенням її відвідують. Чому?

Чому дітки бояться стоматологів?

Карієс у дітей – поширене явище. Він впливає не тільки на здоров’я малюка, але і на стан постійних зубів, прикусу, мовні функції, здатність до навчання і психіку. Щоб підтримувати зуби в здоровому стані, необхідно відвідувати стоматолога не рідше 2 разів на рік. Але дитина відмовляється йти в клініку, вередує. Чому він так реагує?
Психологи стверджують, що страх у дітей викликають:

 • негативний попередній досвід;
 • страх болю;
 • незнайомі звуки, запахи;
 • обстановка лікарні та білі халати;
 • невідомість;
 • близький контакт з незнайомими людьми;
 • настрой батьків;
 • спадкова схильність до дентофобія.

Негативний попередній досвід

Як правило, цей фактор виявляється у дітей старшого віку, які не перший раз обстежувалися або видаляли зуби. Особливо гостро реагують маленькі пацієнти, якщо під час попередньої процедури вони зазнали біль або насильство.
Іноді батьки вважають, що лікування зубів у дітей важливіше, ніж їх психологічний стан. Вони насильно ведуть дитину до стоматолога, утримують його під час процедури. Це сприймається як загроза і закладає «цеглинка» в монолітну стіну відчуження.

Страх болю

Дитячі зуби мають будову, відмінне від дорослих. Тому больові відчуття може викликати навіть незначне пошкодження. Близькість зубів до життєво важливих органів – головного мозку, очей, роблять біль особливо значущою для інстинкту самозбереження. Тому дитина буде всіляко прагнути уникнути її під час стоматологічних маніпуляцій.

Вплив батьків

Великий вплив на поведінку дитини надають батьки. Вони проектують на малюка власний негативний досвід, ведуть себе нервово, метушливо або починають заздалегідь втішати, підкуповувати дитини. Навіть такі природні в такій ситуації фрази батьків, як «не потрібно боятися», «не хвилюйся», «будь героєм» можуть викликати зворотний ефект.
Перед першим візитом до стоматолога малюк не знає, що там йому можуть заподіяти біль. «Втіхи» викличуть очікування небезпеки, тривогу, страх перед невідомістю. Тому дуже часто в сім’ях, де батьки або близький родич страждає дентофобіей, малюк відчуває страх перед стоматологом ще до першого відвідування клініки.
Страх формується, коли батьки мають неприємну звичку лякати малюка лікарями, лікарнею або загрозою видалення зубів. «Якщо ти не будеш чистити зуби, будеш їсти солодке, то дядько (тітка) лікар вирве тебе зубки великими щипцями» – такі «страшилки» викликають у дитини стан тривожності, небезпеки, страху перед білим халатом, медичним закладом.

Страх невідомості

Потрапляючи в незнайому обстановку, вдихаючи незвичні запахи, чуючи звуки, яким в його маленькому досвіді немає пояснення, малюк відчуває тривогу, страх, збудження. Тим більше якщо лікар при огляді ротової порожнини застосовує блискучі металеві «небезпечні» предмети і вторгається в його особистий простір, порушуючи «зону комфорту».

Недовіра

Довіра – це впевненість людини в когось, готовність покластися на іншого. Незнайомий лікар повинен встановити довірчі відносини з маленьким пацієнтом, а для цього він повинен знати і розуміти особливості вікової психології. Якщо один лікар обдурить довіру маленького пацієнта, то у нього може сформуватися стійке недовіру до всіх медикам.
Довірливе ставлення до лікаря також створюється на підставі висловлювань батьків. Почувши критику про професійні навички лікаря з вуст батька, малюк перестає довіряти йому теж. Довірчі відносини з дитячим стоматологом грають важливу роль для подолання дентофобія у дітей.
У дітей відвідування стоматологічного кабінету викликає психомоторне збудження, яке полягає в вигляді активних рухових реакцій, різних емоцій (плачу, крику, істеричного сміху). Складність полягає в тому, що дитина не завжди може визначити причину страху і розповісти про неї. Тому висококваліфікований лікар-стоматолог повинен за непрямими ознаками визначити і виявити у пацієнта страх до лікування.

Як підготувати дитину до лікування зубів?

Лікування молочних зубів відбувається в присутності батьків, тому на малюка сильно діє стан близьких. Чим менше пацієнт, тим сильніше цей вплив. Занепокоєння, нервозність матері негативно позначаються на поведінці крихти. Важливо, щоб батьки дотримувалися позитивний настрій, спокій, особливо якщо це перший візит до стоматолога.
Повідомляючи про майбутній візит в стоматологічну клініку, батьки повинні пояснити, що:

 • здорові зубки – це дуже важливо;
 • залишатися здоровими зуби можуть тільки, якщо їх регулярно буде оглядати лікар;
 • огляд – це безпечно і навіть цікаво.

Крім того, категорично заборонено обманювати малюка – якщо пообіцяли, що буде тільки огляд, не можна наполягати на лікуванні. Краще прийти до лікаря ще раз. Перший ознайомчий візит повинен залишити у дитини позитивні емоції. Батьки зобов’язані уважно стежити за станом зубів і ясен дитини. Малюка з сильною зубним болем складно переконати, що відвідування клініки – це весело і цікаво.
Можна попередньо пограти з дитиною в стоматолога, «полікувати зубки» улюблених іграшок малюка. В процесі гри потрібно пояснити, що робить лікар, навіщо це потрібно і як правильно поводитися на прийомі. Гра повинна бути веселою, захоплюючою, з зрозумілих поясненням маніпуляцій дитині цього віку. Слід уникати «страшних» слів і дій.
Якщо під час візиту передбачається лікування зубів, підготуватися до нього допоможуть мультфільми, наприклад:

 • Пташка Тарі;
 • Лелик і Болик. Хворий зуб;
 • Чистимо зуби з Хеллоу Кітті;
 • Нові зуби Кроша;
 • Легенда про зубний королівстві;
 • Добрий доктор Стоматолог.

Батьки можуть пообіцяти крихті приємний «бонус» за умови, що він буде добре поводитися і слухатися лікаря. Для допомоги батькам дітей постарше і підлітків вчені Шеффілдського університету (Велика Британія) створили спеціальний посібник, який допоможе побороти переляк дітей перед стоматологами.
Батьки повинні ретельно підійти до вибору стоматологічної клініки, заздалегідь дізнатися репутацію, відгуки, зручність розташування. Адже тривала поїздка, незручності громадського транспорту, очікування в черзі викличуть у дитини дискомфорт, підвищену збудливість, невдоволення.
На сайті Ora Pro Clinic можна прочитати відгуки пацієнтів, батьків дітей. Зручне положення допомагає швидко дістатися до клініки на будь-якому виді транспорту. Можливість дистанційної записи на прийом, дотримання графіка відвідування дозволяють уникнути тривалого очікування і контакту з іншими пацієнтами.

Як в Ora Pro Clinic лікують дитячі зубки?

У стоматологічній клініці Ora Pro Clinic панує дружня, позитивна атмосфера. Інтер’єр не нагадує звичну лікарняну обстановку. Фахівці уважно і професійно підходять до спілкування з дитиною, з огляду на його вікові особливості. У клініці працюють чуйні, добрі люди, хороші психологи і висококласні фахівці.
Під час проведення процедур лікар спокійним голосом пояснює, що він буде робити і навіщо це потрібно. Сучасне устаткування не видає неприємних звуків, здатних налякати дитину. Якісні знеболюючі препарати дозволяють виконувати навіть найскладніші маніпуляції абсолютно безболісно.
Особливо вразливим і емоційним дітям лікування проводиться уві сні. Седация або медикаментозний сон дозволяють не тільки не відчувати біль, страх, але і не пам’ятати про саму процедуру. Деякі маніпуляції проводяться під мікроскопом, що дозволяє уникнути близького контакту з пацієнтом і вторгнення в «зону комфорту», ​​так як лікар розташовується за узголів’ям крісла.
Перед кріслом укріплений екран, на якому дитині демонструють мультфільми та дитячі розважальні програми. Лікування молочних зубів в клініці Ora Pro Clinic стає не тільки безболісним, якісним, але і приємним заняттям.