Ora pro
професійний підхід до лікування зубів строго відповідно до міжнародних стандартів і європейським протоколам, а також відповідно до стандартів Міністерства Охорони здоров'я України.
Пн - Пт с 9:00 до 20:00
Сб - Нд с 9:00 до 17:00

Як запобігти карієс у маленьких дітей?

Головна  /  Лікування карієсу молочних зубів   /  Як запобігти карієс у маленьких дітей?

Як запобігти карієс у маленьких дітей?

Що таке пляшковий карієс?
Як визначити, глибокий чи карієс у дитини?
Як визначити наявність карієсу у дитини, які методи використовує Ora Pro Clinic
Як «правильно» лікувати карієс у дітей, щоб запобігти подальшому поширенню?
Що робити, щоб у дитини не з’явився карієс?

Сьогодні карієс у дітей до 10 років зустрічається все частіше. Від порожнин в зубах страждають діти дошкільного та молодшого шкільного віку. Незважаючи на те що в стоматології використовуються новітні методи лікування, рівень захворюваності продовжує збільшуватися. Від карієсу молочних зубів не застраховані і малюки до 3 років. Тому батьки повинні знати, як запобігти захворюванням зубів і куди звернутися при появі ознак карієсу.

Що таке пляшковий карієс?

Пляшковий карієс – хвороба молочних зубів у дітей від 1 до 3 років. Він має й інші назви – «ясельний», «кефірний», «карієс вигодовування», «циркулярний», що обумовлено віком, в якому розвивається захворювання, шляхом його появи і характером ураження зубів.

Як запобігти карієс у маленьких дітей? Чому з’являється карієс у дітей?
Які ж причини хвороби? Як пояснюють фахівці Ora Pro Clinic, на розвиток карієсу впливають:

  • генетична схильність;
  • зниження імунітету через екологію;
  • вимушена зміна характеру харчування – з грудного на штучне;
  • прискорений фізичний розвиток дитини, що приводить до більш раннього прорізування зубів;
  • збільшене вживання вуглеводної їжі;
  • порушення гігієни порожнини рота;
  • соматичні та ендокринні патології.

У діток емаль ще не встигла до кінця сформуватися, особливо якщо зубки прорізалися раніше терміну. Вона тонка і пухка, тому не захищає тканини від впливу різних факторів. Крім того, зуби надзвичайно чутливі до дії кислот. В результаті цього на коронці з’являються ослаблені ділянки. Особливо часто це спостерігається у малюків 2-3 років. Якщо виявити порушення на початковій стадії і своєчасно застосовувати профілактичні заходи, то вдасться уникнути руйнування зубних тканин.

Як визначити, глибокий чи карієс у дитини?

Молочні зуби потребують правильного і дбайливого догляду. При порушенні гігієни або погрішності харчування змінюється хімічний та фізичний склад слини, знижуються її захисні властивості, змінюється мікрофлора ротової порожнини і розвивається карієс молочних зубів у дітей.
Як розповідають фахівці Ora Pro Clinic, захворювання має 4 стадії розвитку:

  1. Початкова – на поверхні в пришийковій області коронки зуба з’являються білясті цятки. Малюк не відчуває ніякого дискомфорту. Дана стадія проходить безсимптомно, захворювання може виявити тільки стоматолог.
  2. Друга – протягом 2-3 місяців ділянки пришеечной області набувають світло-жовтий колір, а на дотик шорсткі. Підвищується чутливість зубів до солодкого. Спеціаліст під час огляду відзначає розм’якшення шару емалі.
  3. Третя – без лікування на місцях руйнування емалі з’являються каріозні дефекти. Зуби починають реагувати на холодне і гаряче, їжа потрапляє в поглиблення, і в залишках розмножуються патогенні мікроорганізми. Патологія стрімко поширюється на весь зубний ряд. Захворювання вражає зуби в міру їх прорізування.
  4. Глибокий карієс – відбувається часткове або повне руйнування зубної коронки. Дитина скаржиться на біль під час прийому їжі і періодично виникають гострі болі.

Недотримання правил гігієни ротової порожнини призводить до накопичення м’якого зубного нальоту, який порушує процес фізіологічного дозрівання молочних зубів. Наліт створює своєрідний бар’єр, який перешкоджає надходженню в тканини макро- і мікроелементів з слини.
Також зубний наліт є відмінною «грунтом» для розмноження мікроорганізмів, що викликають карієс. У немовлят слина не має бактерицидних властивостей, а шийка зуба – найменш мінералізована частина коронки, тому пляшковий карієс починається саме в цій області.

Як визначити наявність карієсу у дитини, які методи використовує Ora Pro Clinic

Карієс молочних зубів протікає не так, як постійних. Через особливості виникнення і перебігу хвороби батьки можуть і не помітити її початковій стадії. На жаль, деякі мами і тата легковажно ставляться до появи ознак захворювання – адже на зміну молочним зубам виростуть постійні. Але карієс може викликати порушення в структурі постійних зубів і привести до формування неправильного прикусу.
Щоб своєчасно виявити карієс і почати правильне лікування, необхідно регулярно обстежувати малюка у дитячого стоматолога. Перше відвідування лікаря повинно бути в 6-12 місяців, коли починають прорізуватися перші зубки. А такі візити повинні відбуватися з регулярністю раз на 3-6 місяців.
Яке обстеження призначається? Для виявлення порушень структури молочних зубів фахівці Ora Pro Clinic проводять такі дослідження:

  • огляд зубів за допомогою стоматологічного дзеркала;
  • простукування;
  • холодову пробу – зрошення зубів холодною водою для виявлення чутливих ділянок;
  • вітальне фарбування зубних тканин, яке виявляє ділянки демінералізації;
  • люмінесцентну стоматоскопії – під УФ-освітленням уражені карієсом тканини змінюють колір;
  • рентгенографію зуба;
  • зондування (при виявленні порожнин).

Як «правильно» лікувати карієс у дітей, щоб запобігти подальшому поширенню?

Методики лікування підбираються залежно від стадії патологічного процесу. На початкових етапах хвороби фахівці Ora Pro Clinic застосовують:

  1. ремінералізацію – за допомогою спеціальних препаратів емаль і дентин насичують мінералами: фосфором, магнієм, кальцієм і ін. Завдяки цьому емаль швидше формується, зуби стають міцними і менше зазнають патологічних змін.
  2. Фторування емалі – поверхня коронки покривають спеціальними розчинами у формі гелю, лаку, що містять фтор і кальцій. Покриття оберігає емаль від впливу вуглеводів і кислот, дає час «дозріти» їй в ідеальних умовах.
  3. Озонотерапію – зубні ряди обробляють озоном, який має бактерицидні властивості і знищує патогенні бактерії в самих важкодоступних для щітки місцях.

Дані процедури не завдають болю, займають не більше 5-15 хвилин і підходять для лікування дітей з моменту прорізування зубів до 3-5 років.
При появі глибоких каріозних порожнин за допомогою бормашини видаляють уражені тканини зуба, промивають водою і висушують струменем повітря. Очищену порожнину заповнюють композитним (багатокомпонентним) матеріалом.
Якщо зуб сильно зруйнований, використовують оперативне лікування – його виривають, а замість нього відновлюють новий, для того щоб не порушувався процес формування правильного прикусу. Якщо своєчасно звернутися до фахівця і дотримуватися всі призначені ним рекомендації, вдасться зупинити патологічний процес і уникнути карієсу постійних зубів у дітей.

Що робити, щоб у дитини не з’явився карієс?

Стоматологи вважають, що починати профілактику карієсу слід ще тоді, коли відбувається закладка зубів у плода. Майбутня матуся повинна правильно харчуватися, вводячи в раціон продукти, що містять фосфор, калій, кальцій та інші мінерали, необхідні для формування здорових зубів у дитини.
Привчати до гігієни ротової порожнини малюка необхідно відразу, як тільки прорізався перший зуб. Для очищення використовують спеціальні серветки, напальчники і дитячі щітки з м’якою щетиною. З 3 років дитина вже самостійно може чистити зубки і обполіскувати рот.
Лікарі Ora Pro Clinic радять використовувати і додаткові заходи профілактики:

  • обмежити застосування соски;
  • відвідувати стоматологічну клініку не рідше 2 разів на рік;
  • раціонально харчуватися, обмеживши в раціоні вуглеводи, цукор і ін.

Для того щоб уникнути виникнення карієсу, також рекомендується вдаватися до професійної чищення молочних зубів. Адже за допомогою щітки не скрізь вдається видалити м’які зубні відкладення, наліт і камені. А професійна чистка усуне всі причини розвитку патологічних змін емалі та дентину.
Ora Pro Clinic – це сімейна стоматологічна клініка, в якій фахівці вищої кваліфікації допомагають зберегти здоров’я зубів як самим маленьким пацієнтам, так і їх батькам. Регулярне відвідування стоматолога з дитячих років формує довірливе ставлення до лікаря, відсутність страху перед процедурами, звичку відвідувати клініку з метою профілактики захворювання, а не тільки лікування.